Jak okablować 3-fazowy podlicznik

Użycie przewodów elektrycznych do połączenia licznika elektrycznego z tablicą rozdzielczą jest bezpiecznym i efektywnym sposobem prowadzenia obwodów trójfazowych. Jednak zawsze należy mieć profesjonalny elektryk zrobić tego typu pracy. Należy również upewnić się, że okablowanie jest wykonane zgodnie z wszystkimi lokalnymi przepisami i regulacjami. Ponadto, zawsze należy skontaktować się z firmą energetyczną, jeśli trzeba dokonać jakichkolwiek zmian w okablowaniu elektrycznym.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest okablowanie skrzynki licznika elektrycznego za pomocą odpowiednich przewodów. Trzeba będzie upewnić się, że wszystkie przewody są w odpowiednich gniazdach i są podwójnie izolowane. Pomoże to zachować licznik od bycia uszkodzonym. Skrzynka licznika powinna być również wykonana z zatwierdzonego materiału. Możesz użyć ocynkowanej rury lub przepustu, aby to zrobić. Należy również użyć odpowiedniego rozmiaru drutu, aby spełnić amperaż centrów obciążenia. Jeśli tego nie zrobisz, licznik nie będzie w stanie odczytać kWh.

Następnie należy podłączyć przewody neutralne do dolnych i górnych zacisków szyny neutralnej. Należy również podłączyć przewód uziemiający do końcówki uziemiającej wewnątrz skrzynki z licznikami. Przewód uziemiający można przeprowadzić przez pustą metalową rurkę. Można go również podłączyć w głównym panelu wyłącznika serwisowego.

Po podłączeniu wszystkich przewodów można przystąpić do uruchomienia licznika elektrycznego. Licznik jest zazwyczaj dużym obrotowym kołem, które może być odczytane przez właściciela nieruchomości. Skrzynka licznika jest zwykle zainstalowana na głównym słupie użytkowym w pobliżu jednostki konsumenckiej. Skrzynka licznika powinna być zainstalowana co najmniej trzy do pięciu stóp od przodu domu. Należy również zainstalować skrzynkę licznika pionowo na linii środkowej. Zapewni to, że jest łatwy do odczytania. Skrzynka powinna być również umieszczona w dostępnym miejscu. Należy sprawdzić licznik, aby upewnić się, że działa prawidłowo.

Po podłączeniu wszystkich przewodów i zainstalowaniu licznika, należy odczytać licznik, aby upewnić się, że działa on prawidłowo. Należy również przyjrzeć się licznikowi, aby upewnić się, że wszystkie oznaczenia są na swoim miejscu. Jeśli nie wiesz jak odczytać licznik, zawsze możesz zadzwonić do firmy energetycznej, aby przyszła i odczytała go dla Ciebie.

Po odczytaniu licznika, możesz podłączyć pierwszy przychodzący przewód fazowy do pierwszego gniazda. Następny przychodzący przewód fazowy powinien iść do trzeciego gniazda, i tak dalej. Ostatni przychodzący przewód fazowy powinien trafić do piątego gniazda. Przewód uziemienia będzie również podłączony do zacisku uziemienia w środku miernika. Należy również upewnić się, że wszystkie przewody są dokręcone i zabezpieczone. Zapobiegnie to uszkodzeniu licznika i pozwoli mu na odczytanie kWh.

Po zakończeniu instalacji licznika, powinieneś skontaktować się z firmą energetyczną, aby upewnić się, że możesz uruchomić obwody trójfazowe. Dostarczą oni prąd do Twojego domu po dostarczeniu im certyfikatu BS7671.

Podobne tematy