Jak podłączyć potencjometr do wentylatora

Podłączenie potencjometru do wentylatora to szybki i łatwy sposób na regulację jego prędkości. Pomaga on również chronić przed skokami napięcia. Potencjometr można znaleźć online lub w sklepach z elektroniką.

Najbardziej powszechnym potencjometrem dostępnym na rynku jest typ 100K. Potencjometry te mają szeroki zakres i mogą być stosowane w każdym układzie. Jego wartości są zazwyczaj nadrukowane na powierzchni potencjometru. Zalecane jest umieszczenie potencjometru na płaskiej płaszczyźnie w pobliżu układu elektronicznego.

Rezystancję silnika prądu stałego oblicza się za pomocą wzoru na prawo Ohma. Im większa wartość rezystancji potencjometru, tym wolniej będzie pracował wentylator. Jednowatowy potencjometr liniowy zmniejszy prędkość wentylatora o połowę przy minimalnych obrotach.

Aby użyć potencjometru do sterowania wentylatorem, należy go odpowiednio okablować. Potencjometry mają trzy zaciski. Pierwszy zacisk to przewód od zasilacza. Drugi zacisk to przewód, który łączy się z przełącznikiem lub urządzeniem elektronicznym, które wysyła oryginalny sygnał na zewnątrz. Trzeci zacisk to wyjście potencjometru. Wycieraczka w pobliżu trzeciego terminalu może modyfikować napięcie wyjściowe.

Zwykle potencjometry są używane jako dzielniki napięcia. Można z nich również zrobić zmienne rezystory. Rezystancja wzrasta wraz z obrotem potencjometru. Potencjometry są również używane do ograniczania napięcia i prądu. Potencjometr może być również wykorzystany do sterowania obwodami z elementami aktywnymi. Można go również wykorzystać do podkręcania urządzenia. Opór potencjometru zwiększa się poprzez dodanie pokrętła.

Potencjometr może być również wykorzystany jako źródło sygnału. Potencjometr może służyć do sterowania sygnałem ze wzmacniacza lub urządzenia elektronicznego. Sygnał wejściowy doprowadzany jest do trzeciego zacisku. Sygnał wyjściowy jest następnie wysyłany na pozostałe zaciski.

Przewód, który łączy się z potencjometrem powinien być długi. Drut powinien być ocynowany i powinien być prosty. Przewód do przełącznika powinien być również długi. Przylutowany przewód musi być ustawiony blisko zacisków. Drut powinien uziemiać pierwszy zacisk. Pierwszy przewód może być żółty lub czerwony. Przewód do drugiego zacisku powinien być prosty.

Wyjście potencjometru może mieć wartość od 0 do 10V. Wyjście może być również regulowane poprzez wewnętrzne trymery. Typ wyjścia można wybrać za pomocą dip switcha. Wyjście może być 0–20 mA. Potencjometr można wykorzystać na wiele sposobów do sterowania prędkością wentylatora.

Potencjometr z pozycją OFF służy do ręcznego sterowania wentylatorami AC. Stosowany jest również w montażu wpuszczanym i natynkowym. Wymaga zasilania napięciem 230 VAC. Potencjometr z pozycją OFF nie nadaje się do sterowania wentylatorami prądu stałego. Może być również stosowany do ręcznego sterowania przepustnicami zasilanymi siłownikiem. Jeśli planujesz zainstalować potencjometr z pozycją OFF, musisz znać wymagania systemu.

Podobne tematy