Jak połączyć telefon z drukarką za pomocą Wi-Fi, Bluetooth lub NFC

Jeśli kiedykolwiek chciałeś drukować z telefonu, możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Możesz użyć Wi-Fi, Bluetooth lub NFC, aby połączyć telefon z drukarką.

Wi-Fi

Większość drukarek obsługuje drukowanie bezprzewodowe za pomocą metody połączenia Wi-Fi, więc możesz łatwo podłączyć iPhone’a lub telefon z systemem Android do drukarki, nie martwiąc się o przewody lub połączenia. Wystarczy, że upewnisz się, że drukarka, do której chcesz podłączyć telefon, jest włączona i że masz ją podłączoną do tej samej sieci Wi-Fi co telefon.

iOS

iPhone i iPad firmy Apple mają wbudowaną usługę drukowania o nazwie AirPrint, która pozwala im łączyć się z szeroką gamą obsługiwanych drukarek. Jest to świetna opcja, jeśli próbujesz wydrukować zdjęcia, dokumenty lub strony internetowe.

Android

Wiele drukarek ma wtyczkę lub aplikację, którą można zainstalować w telefonie, co pozwoli na drukowanie bezpośrednio z niego. Aplikacje te są zazwyczaj darmowe i współpracują z większością drukarek.

Jeśli masz na przykład drukarkę HP, możesz pobrać aplikację o nazwie HP Smart w sklepie Google Play lub Apple App Store i od razu rozpocząć pracę. Po jej zainstalowaniu możesz między innymi skanować, drukować i zamawiać wkłady lub toner.

Telefony z systemem Android mają port USB OTG (On-The-Go), który można wykorzystać do podłączenia kabla od drukarki do telefonu. Sprawdź najpierw, czy drukarka jest kompatybilna z tym kablem, a następnie włóż jeden koniec kabla do drukarki, a drugi do portu USB OTG w telefonie. Po podłączeniu powinieneś zobaczyć komunikat o wtyczce w telefonie. Wybierz OK, aby zaakceptować wtyczkę.

Po zainstalowaniu wtyczki w telefonie możesz rozpocząć drukowanie, przechodząc do żądanego obrazu lub dokumentu w jego lokalizacji i wybierając Udostępnij, a następnie wybierając Drukuj. Pojawi się możliwość wyboru jakości wyjściowej i rozmiaru papieru dla drukowanego elementu.

Można również drukować zdjęcia bezpośrednio z telefonu za pomocą aplikacji HP Smart na komputerze lub tablecie. Może to być szczególnie pomocne przy wykonywaniu i drukowaniu zdjęć z platform społecznościowych, takich jak Facebook czy Dropbox.

Jak podłączyć telefon do drukarki za pomocą NFC

Niektóre drukarki są wyposażone w funkcję Near Field Communication, czyli NFC, co ułatwia podłączenie telefonu z systemem Android do drukarki. Proces ten jest nieco inny dla każdego modelu, więc najlepiej sprawdzić instrukcję obsługi przed rozpoczęciem.

W większości przypadków, skaner NFC w telefonie wykryje drukarkę i automatycznie sparuje ją z telefonem, więc nie musisz robić nic więcej. Może to być szczególnie przydatne, jeśli nie masz portu Ethernet w drukarce lub jeśli jesteś w innym pomieszczeniu niż drukarka i nie możesz skorzystać z metody połączenia Wi-Fi.

Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android z NFC, wystarczy, że dotkniesz drukarki w odpowiednim miejscu, a zostanie ona automatycznie sparowana. Dokładna lokalizacja różni się w zależności od aplikacji, ale powinna być wystarczająco łatwa do znalezienia.

Podobne tematy